Контракти - Аудит - аудиторські послуги

1
Главная » Наши публикации » Санкції за порушення правил ведення касових операцій з виторгом
A+ R A-
Санкції за порушення правил ведення касових операцій з виторгом
There are no translations available.

Віталій МОСЕЙЧУК, експерт

За порушення правил ведення касових операцій з виторгом адміністративне покарання передбачено за двома статтями. Але через законодавчі недоліки вони «мертві».

Як відомо, грізний Указ Президента від 12.06.1995 р. №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» штрафує підприємства за те, що їхньої готівки у них більше, аніж встановлений ліміт (у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день). За цим Указом органи державної податкової служби штрафують підприємства на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань Державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби таких подань.

Таким чином, на посадових осіб та підприємців дія цього Указу не поширюється. Але відповідальність для посадових осіб все одно передбачена. Щоправда, її вдається уникати через недосконалість законодавства.

Розглянемо статті 164-2 та 164-4 КпАП. Перша – «Порушення законодавства з фінансових питань» – у диспозиції встановлює, що приховування в обліку валютних та інших доходів, непродуктивних витрат і збитків, неведення бухгалтерського обліку або ведення його з порушенням установленого порядку, внесення неправдивих даних до фінансової звітності, неподання фінансової звітності, несвоєчасне або неякісне проведення інвентаризацій коштів і матеріальних цінностей, порушення правил ведення касових операцій, перешкоджання працівникам Державної контрольно-ревізійної служби у проведенні ревізій та перевірок, невжиття заходів для відшкодування з винуватців збитків від нестач, розтрат, крадіжок і безгосподарності призводить до накладення штрафу у сумі від 8 до 15 н.м.д.г.

Друга –«Несвоєчасне здавання виторгу» – в диспозиції передбачає, що за здавання виторгу торговельними підприємствами всіх форм власності, що здійснюють реалізацію товарів за готівку, з порушенням термінів, установлених правилами розрахунків і ведення касових операцій, на осіб, відповідальних за здавання виторгу, накладають штраф у сумі від 17 до 88 н.м.д.г.

І тут починається найцікавіше. По-перше, ми бачимо, що адміністративне покарання за порушення правил ведення касових операцій з виторгом всупереч Конституції встановлюють дві статті.

По-друге, за цими статтями штрафувати посадових осіб підприємств, установ та організацій можуть лише органи внутрішніх справ (за ст.164-4, що визначено у ст.222 КпАП) та органи Державної контрольно-ревізійної служби (за ст.164-2, що визначено у ст.234-1 КпАП), але точно не податківці. Це вже добре, оскільки означає, що навіть якщо підприємство оштрафували, не факт, що інформація надійде у відповідний орган внутрішніх справ або КРУ для штрафування посадових осіб і навпаки.

По-третє, ст.164-4 КпАП передбачає штрафи за порушення термінів, установлених правилами розрахунків і ведення касових операцій. Але у нас терміни здавання готівки в Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні не встановлені. Там є фрази на кшталт «Не вважаються понадлімітними, коли їх здано тоді-то...», а коли саме слід здавати виторг, не сказано. Тобто сказано лише про те, коли виникнуть правопорушення. Про що говориться і в листі МВС від 19.06.2008 р. №12/6-1354. МВС справедливо зауважує, що цим Положенням не передбачено конкретних термінів здавання готівки. Залишення в позаробочий час у касах готівки, що перевищує встановлений ліміт каси, здебільшого кваліфікується за ознаками ст.164-2 КпАП з метою уникнення оскарження постанов про адміністративні правопорушення у зв’язку з неоднозначним тлумаченням законодавства.

Таким чином, міліціонери не можуть штрафувати посадових осіб за переліміт готівки і списують ці справи на КРУ. А КРУ перевіряє не всі підприємства. Тож, незважаючи аж на дві статті в КпАП щодо порушення правил ведення касових операцій з виторгом, реально ніхто нікого не штрафує!

жовтень, 2008

 
Ukrainian (UA)Russian (CIS)English (United Kingdom)

Наше видео

_____________
_____________

ОБЩИЙ ОТДЕЛ: audyt@audyt.lviv.ua
ТЕХПОДДЕРЖКА: zhemela@gmail.com
ДИРЕКЦИЯ: eliseev@audyt.lviv.ua
blotner@audyt.lviv.ua
Телефоны:
(032) 294-96-61
(032) 294-96-62
(032) 294-96-63
(032) 294-96-64
Адрес: Львов, ул. Зеленая 109

1